TEST: Zjistěte, proč právě vy slavíte Vánoce

Pokud slavíte Vánoce, tak buďto praktikujete křesťanskou víru se vším všudy, nebo prostě jen rádi nakupujete v předvánočních výprodejích. Kromě toho je tu ještě několik dalších možností. Zjistěte, jak přesně na tom jste! Připravte se ale na to, že vás výsledek moc nepotěší.

Nosí u vás dárky Ježíšek, nebo Santa Claus?

Podle posledních průzkumů britských vědců existuje pět skupin lidí, kteří slaví Vánoce. Vy je pravděpodobně slavíte také, takže buďte upřímní a zvolte si společnost, ve které se budete cítit nejlépe. Myslete i na to, že ve vzácných případech můžete patřit do více skupin najednou.

Pánbíčkáři

Máte za sebou křest stvrzený biřmováním, vaše manželství bylo spojeno před Bohem, pravidelně přispíváte na provoz Televize Noe a vaše čtyři děti večer neusnou bez rádia Proglas? V tom případě věříte (sic!), že o Vánocích slavíte narození Ježíše Krista… což ovšem není tak docela pravda. Vlastně je to lež. Pokud si aspoň trochu uvědomujete, v jakém žijete století, možná o názorově roztříštěné církvi s temnou minulostí a přítomností plnou růžovoučkých ministrantů sami pochybujete.

Strach vám ovšem nedovoluje zachovat se jako samostatně myslící bytost. Naštěstí už není v provozu tradiční nástroj pro dokazování toho, že vaše církev má vždycky pravdu, takže se vám můžeme bez obav vysmát a ponechat osudu, který si právem zasloužíte. Připravte se ale na to, že až se doberete ke svému nevyhnutelnému konci, na konci tunelu nemusí nutně čekat všeobjímající světlo a nekonečná láska, ale třeba Létající špagetové monstrum. A to takhle benevolentní rozhodně nebude.

Rozdíl mezi křesťanstvím a pastafariánstvím je téměř nepostřehnutelný. A zkuste dokázat, že to tak není!Rozdíl mezi křesťanstvím a pastafariánstvím je téměř nepostřehnutelný. A zkuste dokázat, že to tak není!

Konzumenti

Trpíte utkvělou představou, že dárky nosí Ježíšek dárky vozí Santa Vánoce sponzoruje Coca Cola, už od časného října nakupujete v předvánočních výprodejích, na vánoční trhy jezdíte zásadně do Vídně, kapra ke štedrovečerní večeři máte na kupón ze Slevomatu a obvykle se vám pod stromečkem nahromadí tolik krávovin z televizních reklam, že jimi nakonec hned v lednu (ještě před dovolenou, kterou jako vždycky platí Home Credit) musíte nenápadně začít obdarovávat příbuzné a známé?

Rozhodně si nemyslete, že právě vás potřebuje tuzemská ekonomika pro své oživení, protože takhle jednoduché to není. Nepotřebují vás ani děti v Číně, Indii nebo Bangladéši, které ve dne v noci pilně vyrábějí vaše „značková“ trička, trendy odrbané džíny, panenky plné ftalátů, zrcadlovky se základním objektivem (které stejně používáte na automat) nebo nové a ještě novější iPady. Na druhou stranu vy zase nepotřebujete zástěrku Vánoc, protože hromadit nesmysly můžete v kteroukoliv roční dobu.

Každý rok je během předvánočních výprodejů ušlapáno několik tisíc lidí. Zjevně je to pořád málo.Každý rok je během předvánočních výprodejů ušlapáno několik tisíc lidí. Zjevně je to pořád málo.

Štafetáři

Jednou za rok sundáte z půdy zaprášenou krabici s ručně foukanými ozdobami a zlatými řetězy, ve spíži máte včas připravených deset druhů cukroví podle receptů babiček, vzdálených příbuzných a z Mimibazaru, na Štědrý den si vždycky pustíte Hej Mistře (ačkoliv přesně nevíte proč), v televizi se těšíte na ruského Mrazíka a Tři koprodukční oříšky pro Popelku, balící papír z dárků si schováváte na příští rok a děda v něm od vás nakonec vždycky dostane kostkované bačkory?

Vaše posedlost takzvanými vánočními zvyky se zcela míjí účinkem. Tyhle „tradiční Vánoce“, tolik let štafetově předávané mezi generacemi, jsou totiž už dlouho zoufale beztvaré a upocené. Nejsou zajímavé ani pro předškolní děti – ty totiž místo prskavek mnohem víc ocení Xmas Angry Birds na tabletu, který už v listopadu vyčenichaly na dně skříně. Každá dospívající slečna vám ráda vysvětlí, že z cukroví se tloustne. A když pustíte kapra zpátky do Vltavy, tak chcípne dřív, než řeknete „trojobal“.

K večeři musí být kapr, to dá rozum. Proč přesně si ale myslíte, že mu dělá dobře právě tohle?K večeři musí být kapr, to dá rozum. Proč přesně si ale myslíte, že mu dělá dobře právě tohle?

Hokynáři

S prvními mrazíky se postavíte do pseudo-rustikálního stánku na nejbližším náměstí a začnete servírovat přeslazený krabicový svařák nebo „tradiční“ trdelník (dutý kus těsta původem z Maďarska, potřený zředěnou napodobeninou Nutelly), v případě nemožnosti získat zdravotní průkaz změníte sortiment na pozlacené jmelí, perníčky z Polska, ozdoby z Číny nebo neprodané svíčky a věnce od Dušiček, ceny vašeho zboží se během prosince záhadným způsobem skokově zvyšují a už v lednu se nemůžete dočkat Velikonoc?

Všichni konzumenti určitě rádi potvrdí, že svou práci děláte dobře. Jste sice přesně na opačné straně než oni, ale jedno máte společné: nepotřebujete Vánoce a neměli byste se za ně schovávat. To jde ovšem těžko, protože vaše zboží by už na 1. svátek vánoční nikoho nezajímalo, ani kdyby jeho cena odpovídala reálné hodnotě těch několika korun. Naštěstí existuje dost dalších velkých svátků, výhodně rozprostřených po celém roce, během kterých můžete prodávat šunty zase jiného druhu. A tak vlastně máte Vánoce skoro pořád!

Tak určitě, co by to bylo za tradiční české vánoční trhy bez "pravých" francouzských palačinek!Tak určitě, co by to bylo za tradiční české vánoční trhy bez "pravých" francouzských palačinek!

Ignoranti

Čtyřiadvacátého prosince naskládáte pod umělohmotný stromek s blikajícími žárovičkami od Vietnamců nějaké ty dárky (když to musí být…), připravíte k večeři předsmažené rybí filé s bramborovým salátem z večerky na rohu, v televizi si necháte pustit Lásku nebeskou, Polární expres nebo Sám doma, druhý den stromeček zase složíte zpátky pod postel, pak se válíte v teplákách na gauči až do Štěpána a dojatě slzíte u zpráv na Nově, jak se nám letos ty Vánoce zase pěkně vydařily?

Zkuste se někdy zamyslet nad tím, proč děláte něco, co vlastně dělat nechcete. Mechanicky „slavit“ Vánoce jen proto, že je právě slaví ostatní, že je to obvyklé, že se to očekává a že jste na to tak nějak zvyklí – to by snad bylo skoro lepší neslavit je vůbec a ušetřit si tak spoustu zbytečných starostí! Od ignorance k ignoraci ovšem vede velký kus cesty, takže ho letos už možná nestihnete ujít. Ale to nevadí: nějak tu otravnou rutinu překlepete a příští rok to můžete zase zkusit. A pak zase. A pak zase…

On by ten stromek šel vlastně vyřešit i takhle... Na kterém programu že ho vysílají?On by ten stromek šel vlastně vyřešit i takhle... Na kterém programu že ho vysílají?

V tuhle chvíli už byste v sobě měli mít jasno. Čím víc se budete vztekat a tvrdit, že to takhle rozhodně není, tím víc jen budete potvrzovat, že britští vědci i tentokrát uhodili pověstný hřebíček na hlavičku. Klidně ať si tenhle test udělají vaši příbuzní, známi a spolupracovníci – aspoň uvidíte, že se na každého najde ten správný chlívek. Ale nezoufejte – právě teď máte jedinečnou šanci s tím konečně něco udělat.

Dobře si zapamatujte svou skupinu a zkuste se zbavit závislosti na Vánocích!